Burmilla kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Burmila kočka.

Popis plemena:
Burmilla je jedním z posledních uznaných plemen v kategorii krátkosrstých koček. Plemeno bylo původně označováno jako barmská činčila, až později bylo zkráceno na burmilla.
Plemeno bylo vyšlechtěno v roce 1981 ve Velké Británii náhodným zkřížením stříbrného kocoura Perské činčily a modré Barmské kočky.Šlechtění Burmilly se rozvíjelo dvěma směry - pod GCCF (Governing Counsil of the Cat Fancy) a pod CA (Cat Association of Britain). Vznikly chovné programy a standard plemene. Na šlechtění se podílel i známý kočičí genetik Dr. Roy Robinson. Vytvořen byl i počítačový program na tvorbu chovných párů. Do šlechtění se zapojili i dánští chovatelé pod vedením Birgit Nehammer od roku 1984. CA se stala členem FIFe v roce 1990 a tím velmi pomohla k uznání plemene touto organizací. Plemeno bylo uznáno v roce 1989 GCCF a 1. ledna roku 1995 FIFe.

Burmila je kočka jedinečná svým vzhledem i povahou. Její štíhlé, elegantní tělo je pokryté krátkou, hedvábně jemnou stříbrnou srstí, která přímo svádí k pomazlení. Nejnápadnějším znakem burmil jsou jejich oči - velké, živé, zářivě zelené, připomínající dva smaragdy zasazené ve stříbře. Jejich orámování tmavší linkou budí dojem, jako by burmilka používala pro zvýraznění pohledu konturovací tužku.

Má vyrovnaný charakter a není agresivní ve společnosti jiných koček.Je inteligentní, hravá, aktivní, zvídavá, velmi přítulná, trpělivá a přizpůsobivá. V mládí je velmi hravá a nebojácná.

burmilla-kočka