Československý vlčák diskuze

Diskuzní fórum Československý vlčák.

Popis plemene:
Československý vlčák je plemeno vzniklé zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka (Canis lupus lupus). Původní pokus pohraniční stráže pod vedením plukovníka Ing. Karla Hartla vyústil ve vznik československého národního plemene. Po roce 1993 (rozdělení československé federace) převzalo takzvaný patronát plemene (vůči Mezinárodní kynologické federaci FCI) Slovensko.

Československý vlčák je středně velký až velký pes, který stavbou těla, barvou i osrstěním nezapře svůj vlčí původ. Má také typickou pružnou chůzi vlka. V kohoutku měří více než 65 cm, fena asi 60 cm, váží kolem 25 kg. Československý vlčák má souměrnou hlavu s podlouhlým čenichem, suchou tlamou a s typickýma úzkýma vlčíma očima jantarové barvy.

Vlčák je velmi vázaný na svou „smečku“ a na nového majitele si zvyká velmi obtížně.

Tento pes není vhodný k chovu ve městě a ideálním prostředím pro něj bude život na venkově. Vlčák je velmi odolný vůči rozmarům počasí a může být držen celoročně venku. Je však nezbytné, aby měl pravidelný kontakt s členy své „smečky.“ Je to velmi aktivní a vytrvalý pes, který denně potřebuje hodně pohybu ve volné přírodě a k tomu nějaké zaměstnání.

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) je československý ovčák zařazen do skupiny I. - Psi ovčáčtí a honáčtí , sekce 1. - Ovčáci s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka pro ČR je CSV.

Shrnout československého vlčáka do několika vět není úplně jednoduchý úkol – jeho charakter a osobnost z něj dělají opravdu výjimečné psí plemeno s impozantním vzhledem připomínajícím jeho předky. Pro vlčáky je kromě vzhledu charakteristická i obrovská láska k pohybu, smečkový pud a v neposlední řadě také způsob komunikace. Potencionální páníček musí s těmito vlastnostmi počítat a musí být ochotnen vlčákovi přizpůsobit svůj život.