Donský sphynx kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Donský sphynx kočka.

Popis plemena:
Donský sphynx je ušlechtilé bezsrsté plemeno kočky. Toto plemeno vzniklo přírodní mutací a následným šlechtěním. Dnes je bezsrstá kočka donský sphynx plně uznána i ve FIFe. V jiných organizacích sdružujících chovatele ušlechtilých koček toto plemeno bylo uznáno již dříve. Řadí se do kategorie krátkosrstých koček.

Váhové rozpětí je zhruba mezi 4 - 7 kily. Má pevnou a pružnou kostru. Zadní nohy jsou silné, delší než přední. Tlapky jsou oválné s dlouhými prsty, mezi kterými jsou tzv. plovací blány. Ocas je dlouhý a silný, má oblý konec. Hlava má klínovitý tvar, čelo je rovné s vráskami. Uši jsou nápadně velké s oblým ukončením. Oči má velké a přijatelné jsou všechny barvy. V současné době je však velmi oblíbená barva modrá. Tělo pokrývá pružná a elastická kůže, velmi příjemná na dotyk. Svraštělá je na hlavě, krku a nohách. Některá koťata jemné osrstění mají, ale to do dvou let mizí. U některých jedinců se vyskytuje srst na hlavě, nosu, nohách a ocasu, ale její délka by měla být maximálně 2 mm.

Je vysoce inteligentní, přítulná, společenská kočka, která vyhledává a doslova potřebuje lidskou společnost. Je přiměřeně aktivní, velmi tichá a učenlivá. Její největší devizou je právě její bezsrstost, takže odpadá denní péče o srst. Kočku je třeba koupat jednou až dvakrát za týden v letních měsících, v zimě stačí jednou za týden. Někdy stačí kočku otřít navlhčeným hygienickým hadříkem. Na kůži stačí obyčejný dětský šampon. Občas je třeba kočce očistit oči a uši a to proto že nemají chlupy v uších (dle standardu nemají být), nemají ani řasy. Proto je vhodné tuto kočku držet v méně prašném prostředí.