Jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou?

Jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou? Ti, co nabízí práci, často uvádějí právě hrubou, která je asi vyšší? Ale proč? Jaké jsou zde rozdíly a můžu si nějak z hrubé vypočítat čisotu nebo mi to musí říct?

Zdravím,
hrubou mzdou se rozumí mzda bez odečtení sociální, zdravotního pojištění a podobně, je tedy vždy vyšší než mzda hrubá, mzda čistá je po odečtení všech těchto „poplatků“ a jedná se o peníze, které doopravdy dostanete, proto je dobré se vždy dívat na mzdu čistou.

Dobrý den, to poznáte třeba v momentě, kdy vám spočítají hypotéku a vy zjistíte, že pro banky nevyděláváte tolik, kolik si představujete. :smiley: To je ten rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou. A pak už je to rychlé a ráz na ráz. Zvlášť pokud se vám hrubá mzda změní při placení hypotéky a to směrem dolů. Jediná možnost je pak konsolidace hypotéky a to je sice řešení, ale rozhodně nepatří k těm nejpříjemnějším. :wink:

Já třeba chodila při studiích na brigádu, kde se všechno dávalo na ruku. Nikdo nepotřeboval papír ani smlouvu, nějaké průkazy a podobně. Prostě jsem si vzala koště a zametala odpadky v jedné soukromé firmě, která měla obrovské sklady. A dostávala jsem dost na hodinu, jen co je pravda.