Manská kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Manská kočka.

Popis plemena:
Manská kočka, též Manx, je pradávné plemeno, jehož typickým znakem je výrazně zkrácený nebo zcela chybějící ocas. Vzniklo přirozeně a je dodnes drženo na ostrově Man. Sedlácké obyvatelstvo ostrova ho využívá jako lovce myší a oblíbené domácí zvíře.

Manská kočka dosahuje váhy 3,5 až 5,5 kg. Hlava je velká, kulatá se středně dlouhým nosem. Polštářky hmatových vousků mají být výrazné. Velké uši jsou posazeny na vrchu hlavy a ke špičce se zužují a jsou obrácené ven. Oči jsou velké, kulaté, posazené šikmo k nosu a barva odpovídá barvě srsti. Tělo manské kočky má být zakulacené, pevné a robustní, hřbet krátký. Zadní končetiny jsou delší než přední. Ocas by měl těmto kočkám úplně chybět, ale vyskytují se různé varianty. Pravá manská bez ocasu je „rumpy". Kočka, která má malý počet obratlů je „riser". „Stumpy" má velmi krátký pahýlovitý ocas, který je často stočený. Manská kočka se středně dlouhým ocasem, který je však k tělu stále krátký, je „longy". Existuje také manská kočka s ocasem. Srst manské kočky je hustá s vlněnou podsadou. Vyskytuje se ve všech barvách.

Manská kočka má klidný, vyrovnaný charakter a chová se velmi přátelsky k člověku. Je též velmi přizpůsobivá. I když nemá ocas, dokáže velice dobře šplhat a lézt. Při dobré péči se může dožít vysokého věku.

manská-kočka