Podle čeho měřit inflaci?

Podle čeho se měří míra inflace? Musí to být docela složitý proces, ale je nějaká možnost, jak by si člověk mohl dělat nějakou vlastní statistiku, či je v tomto obrácen na vyšší autority?

Inflace se většinou měří podle tzv. Spotřebního koše.
To je souhrn věcí, které normální člověk kupuje, jsou tam tedy potraviny, internet a podobně. V porovnáním tech samých produktů mezi jednotlivými roky a jejich cenou pak získáme procento, které je daná inflace.
Můžete to zkusit dělat i sám, ale je to vysoce nepraktické.

Dobrý den, děkuji vám za vysvětlení. Díky vám jsem pochopil, že třeba půjčka 100 000 Kč se vyplatí více než o polovinu nižší částka, na kterou má velmi výrazný vliv inflace. Za mě super věc s tím spotřebním košem. Jakmile člověk pochopí, jak to celé funguje, tak se mu otevře zcela nový spotřebitelský vesmír. :slight_smile:

Za mě kdokoliv kdo momentální působí na trhu práce by se měl více zajímat o to jak celkově vznikají peníze, kdo je řídí, jak funguje mezibankovní sektor a co je cílem v naší konzumní společnosti. Přijde mi, že někdy se snažíme rozšiřovat bohatství v těch papírkách, ale neznáme základní principy už třeba jenom vzniku peněz.