Ruská modrá kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Ruská modrá kočka.

Popis plemena:
Ruská modrá kočka patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Vyniká svojí neobyčejnou krásou a to nejen díky jednobarevné stříbřitě-modré srsti, ale i nezaměnitelným výrazem ve tváři. Za její kolébku můžeme považovat oblast ruského přístavu Archangelsk (od toho původní název archangelská kočka).

Není ruská modrá jako ruská modrá. Dnes jsou v Evropě známy tři hlavní chovné směry, které se vzhledem ke své historii liší.
Sibiřský/skandinávský typ je o něco menší, velmi elegantní a má široce rozmístěné uši. Tento tmavší typ je poměrně plachý, a proto není jeho chov příliš rozšířen.
Americký typ je ze všech typů nejelegantnější. Středně velký, se světlejším zbarvením a širokýma ušima, je obzvlášť společenský a nebojí se ani cizích lidí.
Anglický typ je poměrně silný. Zvláště nápadné je vertikální směrování uší ruské modré kočky anglického typu. Charakterově jsou kočky tohoto typu mezi sibiřskými a americkými chovatelskými odvětvími.

Od všech ostatních plemen koček se liší především dvojitou krátkou srsti, která je modrošedá, rovnoměrně a zřetelně, s výrazným stříbrným leskem. Středně modrošedá se stříbrným leskem je preferovaná varianta FIFe. Jiná barva než modrá je dle specifikace FIFe nepřípustná. Ani při sebepečlivějším pročesávání se hřebenem nedostaneme až na kůži, v případě promočení nasaje všechnu vodu vrchní srst, spodní srst a bílá pokožka zůstávají zcela suché. Tyto kočky jsou spíše drobné, zpravidla ani po kastraci kočky nepřesáhnou hmotnost 4 kg a kocouři 5,5 kg. Končetiny jsou štíhlé a dlouhé, drobné tlapičky mají oválný tvar, špičatá ouška ještě násobí své kouzlo krátkými štětinkami, čímž tento archangelský lev připomíná rysa, oči mají mít sytě zelenou barvu a neorientální vzhled (ovšem třeba v USA se ruské modré kočky orientálního vzhledu úspěšně šíří). Na jejich obličeji najdeme nápadný úsměv.

Ruské modré kočky jsou považovány za plyšové, mírně aktivní kočky. Zatímco ve věku kotěte jsou hravé a temperamentní, v dospělosti se stávají jemnými, suverénními atlety. Často jsou proto nabízeny jako ideální kočky do bytu. Ale pozor: ruská modrá kočka je velmi inteligentní, miluje výzvy a zábavu! Otevření dveří nebo zásuvky není pro většinu těchto koček žádný problém. Tyto kočky potřebují dostatek aktivit, aby nedostávaly hloupé nápady - a protože k lidem velmi přilnou, milují hraní s nimi.

ruská-modrá-kočka