Toyger kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Toyger kočka.

Popis plemena:
Toyger je selektivním křížením vyšlechtěné malé kočičí plemeno, u kterého bylo cílem dosáhnout zbarvení srsti připomínající tygra. Jeho jméno je vlastně slovní hříčkou, neboť je spojením slov “toy” a “tiger” - tygří hračka. Tito kočičí tygříci patří mezi velmi vzácná plemena, přesto dosáhli plné registrace a jejich chovný program se dále rozvíjí.

Toyger je spíše menší, anatomicky odpovídá “klasickým” kočkám - snad jen ocas má překvapivě dlouhý vzhledem k tělu. Tělo je dosti svalnaté, obzvláště u kocourů je to výrazné, a nemá v sobě nic “buclatého”.

Samozřejmě, zcela signifikantní je pro toygery jejich kožich. Krátká srst je jemná a hebká a nese na sobě kýžené tygří pruhy. V odborných kruzích se používá anglický termín “mackerel tabby”, což v podstatě značí, že jde o mourovatou kočku s výrazně ohraničenými pruhy (jako u ryby makrely). Barvami takového kožichu jsou přírodní odstíny žluté a hnědé, s příslušně tmavými kresbami. Tygří dojem je tak skoro dokonalý.

Vzhledem toyger naplňuje druhou polovinu svého jména, povahou pak polovinu první. Ne snad, že by to byla pasivní hračka, hravá je ale tato kočka velmi. Až žertovným způsobem kontrastuje vzhled miniaturní šelmy s povahou mimořádně přítulného a kontaktního mazlíčka. Toyger miluje svou lidskou rodinu, užívá si přítomnost dětí a jde veskrze o sociálního tvora. Je velmi aktivní a vynalézavý, s dostatkem hraček ale nemá destruktivní sklony – naopak, pro jeho vysokou inteligenci se s ním dá užít spoustu legrace.