Ukrajinský levkoy kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Ukrajinský levkoy kočka.

Popis plemena:
Ukrajinský levkoy je plemeno kočky domácí s velmi originálním vzhledem: je bezsrsté a se zahnutýma ušima. Plemeno není zatím uznáváno žádnou mezinárodní chovatelskou organizací, pouze ukrajinskými a ruskými chovatelskými kluby.

Plemeno bylo vyšlechtěno na Ukrajině mezi roky 2000 až 2011. Jedná se o křížence několika plemen, přičemž dominantní roli sehráli donský sphynx a skotská klapouchá kočka. Po donském sphynxovi nese urajinský levkoy gen pro bezsrstost, po skotské klapouché kočce zase gen pro klapouchost (sklopení uší směrem dopředu). Při křížení byly použity i orientální krátkosrsté kočky a běžné domácí kočky. V roce 2005 bylo plemeno uznáno ukrajinskými chovatelskými kluby, v roce 2010 se pak přidaly i chovatelské kluby ruské.

Jedná se o středně velké plemeno kočky domácí. Tělo má poměrně dlouhé a svalnaté a štíhlé, které tvoří úhlovou siluetu. Ukrajinský levkoy má holou kůži bez srsti, která je měkká a teplá, není příliš flexibilní a vrásčitá. Do specifických vlastností patří zahnuté uši, ale mohou mít také normální tvar (viz sekce Genetika a zdraví). Oči jsou mandlového tvaru. U koček, tohoto plemene je jasně viditelný pohlavní dimorfismus, kdy jsou samci větší než samice.

Tyto kočky jsou velmi přátelské a aktivní.