Je rozdíl mezi pianem a pianissimem?

Ahoj, je nějaký rozdíl v tom, když je v notách napsáno piano a pianissimo. Obě slova mají stejný základ a asi zde nějaký rozdíl bude ale jaký přesně?

Ahoj. Dá se říct že pianissimo je taková vyostřená verze piana. To znamená že pianissimo znamená hrát velmi slabě a piano “jen” slabě, pokud je tam pianissimo tak hraj potišeji než u piana.

No vidíš, já to taky nevěděla. Ale učím se nějaké ty akordy a potřebovala jsem se dozvědět nějaké info, z čeho je to vlastně složené a jak se to skládá. Protože se to učím na klavíru. A dozvěděla jsem se, že je to kvartový kruh. Což jsem třeba vůbec netušila. Jsou prostě někdy nějaká pravidla, které se musí dodržovat. Ale když je znáš tak je pak můžeš porušit.

Ano, je to poměrně velký rozdíl. To poznáte hlavně v orchestru. Třeba žesťové nástroje u značky pp fakt jen tak jemně zní, takový potůček. Nebo smyčce, to samé. Ale na to si každý přijde časem a samozřejmě je ta míra utlumení subjektivní pro každou skladbu. Každopádně mezi p a pp by prostě měl být znát rozdíl. :slight_smile: Když jsem zjišťoval to, jak vybrat lesní roh, tak předznamenání a dynamika byla jedna z věcí, která mě hodně zajímalo. :slight_smile: