Kartouzská kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Kartouzská kočka.

Popis plemena:
První zmínky o modré francouzské kočce pocházejí ze 16. století a předpokládá se, že se jedná o potomky koček ze Sýrie, které se do Evropy dostaly během křížových výprav s řádem kartuziánů ve 13. století. Říká se, že kartuziánští mniši (proto kartouzská) kočky chovali jako své společníky, nicméně záznamy dnešního řádu to nijak nepotvrzují. Prý proto, že to mniši považovali za samozřejmé.

Polodivoké kočky na bretaňských ostrovech formovaly vzhled chartreux. Kartouzská kočka je silná a svalnatá s výrazným hranatým čenichem a lichoběžníkovou lebkou. Ta by měla být široká v základu a úzká na čele. Obzvláště výrazné jsou líce, rámují obličej, obzvláště u kocourů, a vypadají jako kapuce. To zaručuje výrazné rozdíly ve vzhledu koček a kocourů! Vzpřímené uši jsou posazeny vysoko a jsou velmi blízko sebe. Hrudník je silný, nohy svalnaté s velkými, širokými tlapkami. Obzvláště výrazné jsou sytě zbarvené žluté oči. Barva očí může být tmavě žlutá až měděná. Také srst je charakteristická: modrošedá, krátká a velmi hustá - je jedním z charakteristických znaků plemene. Díky husté podsadě má srst mírně vlnitý vzhled.

Kartouzská kočka je velmi inteligentní, klidná a tichá, jen výjimečně se projevuje mňoukáním. Kartouzské kočky jsou velmi hravé, avšak jejich hra spočívá v dlouhém pozorování a krátkých výpadech a je tedy rozdělena na kratší chvilky. Velmi rády si hrají i v dospělém věku, některé mohou dokonce aportovat, stejně jako psi.