Ocicat kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Ocicat kočka.

Popis plemena:
Byť tato kočka připomíná egyptskou mau, je to plemeno vzniklé snahou šlechtitelů, a to vlastně jen čirou náhodou. Americká chovatelka Virginie Dalyová zkřížila habešského kocoura se siamskou kočkou s tmavohnědými odznaky. Samička z tohoto vrhu byla poté připuštěna se siamským kocourem s čokoládovými odznaky. Jedním z narozených mláďat byla velká, slonovinová kočka s jasně zlatými tečkami. Byla pojmenována Tonga. To vše se událo roku 1965 a ještě téhož roku se rodičům Tongu objevil v dalším vrhu ocicat. Do poloviny 90. let byly přikříženy americké krátkosrsté a habešské kočky. Byť tato kočka je velmi podobná jedincům, kteří žili ve starém Egyptě, nemá s nimi vůbec nic společného. Roku 1986 byl ocicat uznán v USA. Do Velké Británie se tato kočka dostala v 90. letech.

Jednotlivci dosahují hmotnosti od tří do sedmi kilogramů, přičemž kocouři jsou mnohem větší nežli kočky. Hlava má klínovitý tvar. Čenich je široký. Oči jsou velké, lehce zešikmené, mandlového tvaru, umístěny poměrně daleko od sebe, jejich barva je měděná, modrozelená, oříšková, zelená a žlutá. Uši jsou velké a vzpřímené, u hlavy široké, se zakulacenou špičkou. Tělo je statné, pokryté krátkou, hladkou a lesklou srstí. Chlupy mají charakteristické střídání světlých a tmavých proužků; stejně barevně zakončené chlupy tvoří od sebe oddělené tečky. Barva srsti je kaštanově hnědá, čokoládová, skořicová, modrá, lila a plavá s tečkováním. Nohy jsou dlouhé a svalnaté. Ocas je dlouhý, ke špičce se zužující.

Ocicat je zdravá, bystrá a hravá kočka s velmi citlivou povahou. Je velmi společenská a ráda svého pána pozoruje. Se psy vychází výborně, často se připojuje ke psím hrám i k aportování. Snadno se cvičí a dobře chodí na vodítku. Samotu snáší hůře, proto je dobré ji chovat v domácnosti, kde je někdo po celý den, alespoň pes nebo jiná kočka. Má ráda pohyb, zvláště venku na zahradě nebo procházky na vodítku. Ocicat je velmi přítulná a ráda se mazlí. S dětmi se snáší velmi dobře, ráda si s nimi hraje.