Orientální krátkosrstá kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Orientální krátkosrstá kočka.

Popis plemena:
Po 2. světové válce vznikl v Anglii program na vyšlechtění štíhlých plnobarevných koček, které by připomínaly takřka zapomenuté kočky žijící dodnes na území někdejšího Siamu. Již před tím se o něco podobného pokoušel jeden chovatel v Drážďanech, ale válka jeho snažení překazila. V Anglii tedy začali křížit siamské kočky s kočkami evropskými a výsledkem bylo nově vytvořené umělé plemeno. Jelikož byly při těchto chovatelských pokusech použity siamské kočky s předpokladem pro čokoládové zbarvení a evropské kočky byly zase převážně černé, první koťata měla hnědou barvu připomínající barvu doutníku. Proto tyto Orientální krátkosrsté kočky dostaly jméno havana, které se používá dodnes. V současnosti existuje už asi čtyřicet dalších barevných variant. Standard byl ustaven v roce 1958 v Anglii.

Orientální kočka je středně velká, dobře osvalená a velice elegantní. Tlapky jsou malé a oválné. Ocas je dlouhý, bičovitý. Hlava má podlouhlý trojúhelníkovitý tvar, nos je dlouhý a rovný, uši mají rovněž trojúhelníkovitý tvar a opticky prodlužují hlavu. Oči jsou šikmo posazené mandlovitého tvaru, zelené. Srst je krátká bez podsady, přilehlá, a s výrazným leskem.

Orientální krátkosrstá kočka je velmi energická kočka, neustále živá a ochotná k nějaké hře. Po celý svůj život vyžaduje stálou pozornost a nesnáší samotu. Je potřeba, aby byla neustále něčím zaměstnána, a proto by měla mít kolem sebe dostatek předmětů na hraní. Je nadprůměrně inteligentní a snadno se učí, takže je schopná aportovat předměty jako pes nebo přijít na zavolání. Dvě věci miluje Orientální krátkosrstá kočka nejvíc - teplo a přítomnost dalších členů rodiny. Proto by si měl majitel, který nemůže být s kočkou stále doma, pořídit víc jedinců, aby vytvořily smečku.