Somálská kočka diskuze

Diskuzní fórum o plemenu Somálská kočka.

Popis plemena:
Historie somálské kočky spadá do poloviny 20. století. Vychází z plemene habešská kočka. Když se těmto kočkám narodila dlouhosrstá koťata, majitelé je dali vykastrovat a prodávali je jako mazlíčky. Habešské kočky se takto dostaly do Austrálie a do USA. V 60. letech 20. století byla v Kanadě vyšlechtěna první somálská kočka a byla ustavena první chovná linie. Ačkoli jméno kočky může mást, toto plemeno nemá nic společného se Somálskem ani s Afrikou. Jméno dostala podle příbuznosti a podobnosti s habešskou kočkou. V obličeji jsou zřetelné orientální rysy a majestátní výraz.

Somálská kočka dosahuje váhy 3,5 až 5,5 kg. Hlava je mírně klínovitá s hladkými liniemi. Uši jsou široko nasazené, velké, klenuté a se štětičkami. Oči mandlového tvaru jsou velké a mají výrazný pohled. Zbarvení očí je buď zlaté nebo zelené, nezáleží na barvě srsti. Tělo somálské kočky je středně velké, pružné a svalnaté. Štíhlé, dlouhé nohy jsou zakončeny oválnými a dobře osrstěnými tlapkami. Ocas je dlouhý a bohatě osrstěný. Srst je jemná, hustá a středně dlouhá. Límec a kalhotky mají být jasně zřetelné. Srst je s tickingem a ten spočívá v přítomnosti tří až dvanácti tmavých kroužků na každém chlupu. Zbarvení je sorrel (červené), divoké zbarvení (rezavě červené), modré, plavé, stříbrné a lila. Koťata mají zprvu velmi tmavou srst a ticking se může objevit až za několik let, ale obvykle je to ve věku kolem 18 měsíců.

Somálská kočka vyniká svou inteligencí a živostí. Jedná se o společenské plemeno, které není rádo o samotě, společnost vyhledává a je v ní šťastné. Aby byla vaše kočka spokojenější a netrpěla samotou, je lepší mít kočky dvě nebo pejska. Pokud si druhou kočku pořizujete až déle, nesmí mít vaše dosavadní kočka pocit, že ji kotě ohrožuje, musíte se k ní chovat stejně jako dřív a kotě příliš neupřednostňovat. Somálská kočka je velmi hravá, a to do vysokého věku. Své páníčky miluje a ráda se s nimi mazlí a je v jejich blízkosti. Somálská kočka by měla být dostatek prostoru pro běhání, hraní a šplhání.

somálská-kočka